همانطور که میدانیم برخی با لیوان سرامیکی ( ماگ ها ) آشنایی نداشته باشند و وقتی نام آن به گوششان می خورد، این سوال برای آن ها پیش بیاید که ماگ یا لیوان سرامیکی چیست و یا انواع لیوان سرامیکی کدام است و هر کدم از آن ها چه کاربردی دارند؟ قیمت ماگ چقدره و یا چه جنسی دارند ؟ وکلی سوال دیگر.

پس اگر نمیدونید لیوان سرامیکی چیست و قصد خرید ماگ را دارید بای چاپ پیشنهاد می کند تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ماگ ها در واقع لیوان هایی هستند که در جنس های متفاوت سرامیکی ، سفالی ، چوبی و … ساخته می شوند اما عمدتا بیشتر آن ها از جنس سرامیک هستند . و مردم بیشتر با اسم لیوان سرامیکی آن ها را میشناسند.

لیوان سرامیکی یا ماگ، یک نوع فنجان است که اکثرا برای نوشیدن انواع نوشیدنی های گرم وسرد مانند شکلات داغ، چای ،قهوه ، آب و … استفاده می شود.از این لیوان ها برای تزئین نیز استفاده می شود. لیوان های سرامیکی کاربرد های زیادی دارد اما بیشتر کاربرد انها برای نوشیدنی های گرم در طول روز است .

همانطور که از تصاویر آن مشخص است لیوان سرامیکی ( ماگ ) دارای حجم تقریبی ۳۵۰CC است  که حتی حجم مایع آن از لیوان های استاندارد ۲۵۰CC نیز بیشتر است، که به آن لیوان سرامیکی گفته می شود.

لیوان سرامیکی یکی از پر طرفدارترین هدایای تبلیغاتی می باشند این نوع ماگ ها دارای طرح ها و رنگ های جذابی هستند که باعث جلب توجه افراد به خود می شود و می توان لوگو، طرح و هر عکسی ( عکس های شخصی، لوگو، شعار و …) را بر روی بدنه آن چاپ کرد و باعث شناخت و بهتر دیده شدن در بین دیگران است.

 

انواع ماگ

ماگ در تعریف ساده لیوان های بزرگی هستند که میتواند جنس های مختلفی مثل سفالی ، سرامیکی ، فلزی و یا شیشه ای داشته باشد. در ادامه با انواع ماگ آشنا خواهید شد:

ماگ سرامیکی

۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بود که چینی ها مواد پرسلن (جنس تشکیل دهنده ظروف چینی) را اختراع کردند. با اختراع این ماده کم کم ماگ های سرامیکی روانه خانه های مردم شدند.

این جنس باعث شد که نوشیدن مایعات گرم و سرد در آن ها راحت باشد وعلاوه بر ماگ ها از این جنس برای ساخت ظروف بسیار زیاد دیگری نیز به کار گرفته شد و هر روز به فراگیری این جنس بین مردم دنیا افزوده شد.

ماگ های سرامیکی نیز به خاطر داشتن طرح های زیبایی که روی آنها استفاده میشود ، جای بسیاری از ظروف را برای نوشیدن مایعات گرفته اند.

ماگ یا لیوان سرامیکی

ماگ چوبی

این نوع ماگ  هاهمانطور که از نامش پیداست از جنس چوب با کیفیت بوده که بسیار شیک و با دوام هستند این ماگ از گذشته تا کنون مورد مصرف بوده است، ماگ های چوبی از اولین نوع ماگ هایی بوده است که از گذشته های دور مورد استفاده قرار میگرفته است چون به راحتی با دست قابل ساخت هستند و بنابراین بیشتر مردم می توانستند از آن ها استفاده کنند.

لیوان یا ماگ چوبی

این ماگ ها به خصوص در کشورهایی که درختان زیاد و با کیفیت داشتند استفاده بیشتری میشده است. به دلیل آینکه چوب ماندگاری خیلی زیادی ندارد از گذشتگان، ماگ های جنس چوبی اثری برجای نمانده است.

و امروزه ماگ ها در کارخانه ها با طرح ها و شکل های بسیار زیبا تولید و به بازار ارائه می شود و ماگ چوبی جزء ماگ های گران قیمت می باشد .

بهترین چوب برای ساخت ماگ چوبی، چوب درخت عناب است.

ماگ سفالی

به گفته تاریخ دانان تاریخچه ماگ سفالی به 6000 سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد. در ابتدا این محصول را از خمیر خاک رس و توسط دست تولید می شد و در ابتدا بدنه ماگ را با شکل مد نظر می ساختند و سپس دسته  ماگ را ساخته و به همدیگر متصل می کردند. این روشکار هنوز درکارگاه های هنری دست ساز بکار میرود و کاربرد زیادی دارد.

یکی از قدیمی ترین ماگ های پیدا شده از گذشته مربوط به حدودا 5000 سال قبل از میلاد مسیح بوده که در کشور یونان پیدا شده است.

ولی بعد ها با به وجود آمدن چرخ های سفالگری این ماگ ساخته شد و امروزه نیز استفاده از این ابزار با طرح های جدید و متنوع تر ادامه دارد .

ماگ یا لیوان سفالی

سفالگری در ایران

از ریشه ی سفالگری در ایران باستان اطلاعاتی در دست مورخان نیست. ولی طبق کاوش های اخیر مرکز تحقیقات باستان‌ شناسی، از مهم‌ترین نوآوری‌ ها در سفالگری و سرامیک که شامل ظرف های سفالی لعاب دار و لیوان سرامیکی می‌ باشد، در دوران حکومت مادها و هخامنشیان در بین سال های ۷۲۸ تا ۳۳۰ سال پیش از میلاد استفاده می شده اند.

ماگ فلزی

تاریخ ساخت این نوع لیوان، تقذیبا به چند هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. درگذشته این لیوان دارای لبه بسیار ضخیم بوده اند و این لیوان ها باعث می شد که برای خوردن نوشیدن مناسب نباشند.

از انقلاب صنعتی به بعد و پیشرفت صنعت ساخت لوازمات فلزی، ماگ های فلزی نیز به روش صنعتی ساخته شدند. لیوان های فلزی صنعتی ساخته ظاهری ساده و لبه های نازک داشتند، اما با این وجود به دلیل انتقال گرما، که نوشیدن مایعات گرم وداغ را سخت و گاهی غیر ممکن می کرد، ساخت و تولید این نوع ماگ ها بسیار کم بوده و در میان مصرف کنندگان خواهان زیادی نداشت.

اولین ماگ فلزی ساخته شده به ۲۵۰۰ سال پیش در کشور چین بر میگردد.

ماگ یا لیوان فلزی


ممکنه واستون جالب باشه:

تاریخچه صنعت چاپ


 

mug – glass – cup چیست؟

در کل سه نوع لیوان برای سرو نوشیدنی وجود دارد و آنها به صورت زید هستند:

  • ماگ (mug)

  • لیوان ساده (glass)

  • فنجان (cup)

فنجان ها دارای اندازه های کوچک تر و عموما حجمی بین 60 تا 90 میلی لیتر دارند و برای نوشیدن مایعاتی مثل چایی بسیار کاربردی هستند.

چرا چاپ روی لیوان سرامیکی اهمیت دارد ؟

چاپ روی لیوان یکی از مهم ترین شاخه چاپ بوده که علاوه بر جنبه هویت سازی برند، استفاده کاربردی نیز دارد .

چاپ لیوان می تواند ابزاری باشد با طول عمر بالا برای ارسال منظور شما به مخاطب و هدف با ظاهری زیبا ، یکدست و جنسی مقاوم .

تمام تلاش افراد در تبلیغات، برای ماندگاری  تبلیغ در ذهن مخاطب برای مدت طولانی است.

این کار را می توان به دفعات انجام داد اما بعضی وقت ها نیز با روش هایی از جمله لیوان سرامیکی طرح دار که می تواند برای نوشیدن استفاده شود و مدت زمان طولای تری تصویر چاپ شده روی لیوان را به مخاطب هدف ما نمایش می دهد ، بارها مخاطب تبلیغات ما را میبیند و همین باعث می شود که برند ما در ذهن مخاطب جا بیوفتد

افراد هیچ وقت یک تبلیغ خوب و با ارزش مثل لیوان و خودکار که به کار آن ها می آید را دور نمی اندازند.

چاپ روی لیوان سرامیکی چگونه است؟

ابتدا پودر سرامیکی با رنگ های انتخاب شده و پلاستی سایزر ( Plasticizer ) مخلوط شده و سپس آن را روی یک کاغذ که با ژلاتین پوشش داده شده، چاپ می کنند.

بعد با استفاده از یک روش چاپ قدیمی روی صفحه، مخلوط را از طریق یک مش بافته شده که یک ماسک از شکل مورد نظراست و بر روی یک قاب قرار گرفته است را روی سطح ماگ انتقال می دهند.

به این ترتیب یک پوشش کاملا یکنواخت و نازک روی ماگ بوجود می آید. یکی دیگر از گزینه های پیچیده تر این است که کاغذ را با یک امولسیون ( Emulsion ) عکاسی پوشانده و سپس تصویر را با نور ماورای بنفش ( UV ) بر روی سطح ماگ چاپ می کنند.

گفتنی است امروزه با توسعه تکنولوژِی های کامپوتری و صنعت چاپ، امکان چاپ طرح ها و تصاویر منحصر به فرد نیز امکان دارد!

مزیت های خرید لیوان سرامیکی چیست ؟

  • لیوان سرامیکی دارای جنس بسیار متفاوتی هستند .
  • لیوان سرامیکی از محصولاتی هستند که دارای تنوع بسیار زیادی در طرح ها و رنگ ها هستند .
  • از آن ها می توان به عنوان کادوی تولد استفاده کرد که همه عاشقش خواهند بود .
  • از لیوان سرامیکی می توان به عنوان وسیله ای برای تبلیغات نیز استفاده کرد .
  • چاپ لیوان سرامیکی این قابلیت را در اختیار مصرف کننده می دهند تا طرح دلخواه خود را بر روی لیوان چاپ کند .

انواع لیوان سرامیکی:

لیوان سرامیکی ساده

پرفروش ترین نوع لیوان سرامیکی، ماگ سرامیکی ساده سفید است.

جنس این لیوان ازسرامیک درجه 1 بوده و کاملا قابل شستشو است. وزن لیوان حدودا 300  گرم، ارتفاع آن 9/8 سانتی متر و قطر آن 8 سانتی متر است. روش چاپ این محصول سابلیمیشن می‌ باشد.

 

لیوان سرامیکی دسته و داخل رنگی

لیوان سرامیکی دسته داخل رنگی دقیقا شبیه لیوان‌ های ساده سفید هستند، با این تفاوت که دسته و داخل آن‌ها رنگی است. این نوع لیوان در رنگ‌‌ های مختلف موجود است.

رنگی بودن دسته و داخل این نوع ماگ باعث می شود زیبایی دو چندان شده . و کسب و کارها، رنگی متناسب با رنگ سازمانیشان می‌ باشد را انتخاب کرده و لوگو و تبلیغات خود را روی آن چاپ می‌کنند تا جذابت ظاهری بیشتری داشته باشد.

جنس این لیوان از سرامیک درجه  یک می‌باشد. وزن لیوان حدود 300 گرم، ارتفاع آن 9/8 سانتیمتر و قطر آن 8 سانتیمتر است.

لیوان سرامیکی حرارتی

لیوان حرارتی یا لیوان جادویی از محصولاتی است که با توجه به ساختار خاص خود، ویژگی بسیار جذابی دارد و آن ویژگی بدین صورت است که بدنه آن نسبت به سرما و گرما واکنش نشان می‌دهد.

بدنه لیوان جادویی در حالت عادی کاملا مشکی بوده و هیچ طرح و چاپی روی آن مشخص نیست، اما با ریختن مایعات داغ درون لیوان، رنگ مشکی بدنه کم کم محو شده و طرح چاپی لیوان خود را نمایان می‌کند. پس از سرد شدن، بدنه لیوان مجددا مشکی رنگ خواهد شد.

کیفیت چاپ روی لیوان حرارتی همانند سایر انواع لیوان سرامیکی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و هیچگونه محدودیت رنگی ندارد. روش چاپ این محصول سابلیمیشن است.

لیوان حرارتی از جنس سرامیک درجه یک بوده و وزن آن حدود 300 گرم، ارتفاع آن 9/8 سانتی متر و قطر آن 8 سانتی متر است.

 

مطالب مرتبط با این موضوع:

5 ماگ گیمینک مخصوص گیمر ها

نوشتهٔ پیشین
بنر فلکسی یا تابلو فلکسی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
5 قانون ساده ولی طلایی طراحی لوگو

بیشتر بخوانید :

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up