وقتی صحبت از خرید پرینتر می‌شود، همه ما با دو گزینه روبه‌رو هستیم که شامل پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهر افشان هستند. شناخت تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری به شما کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی را از بین این دو گزینه داشته باشید.

به طور کلی، نوع پرینتری که انتخاب می‌کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال؛ پرینتر مناسب فردی که بیشتر به سرعت اهمیت می‌‌دهد؛ به طبع، با پرینتر مناسب فردی که قصد دارد بهترین کیفیت چاپ را به دست آورد، متفاوت است.

هر یک از پرینترهای مذکور دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که آن‌ها را از سایر مدل‌ها متمایز می‌‌کنند. اهمیت شناخت تفاوت این دو نوع پرینتر ما را بر آن داشت تا در این متن به بررسی هر یک از این موارد و همچنین نقاط تمایز آن‌ها بپردازیم. چنانچه قصد خرید این محصولات را دارید یا در این رابطه کنجکاو هستید، ادامه متن را از دست ندهید.

تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری
پرینترهای لیزری سرعت بالاتری دارند

تفاوت میان چاپگرهای لیزری و جوهرافشان از نظر فضای مورد نیاز برای قرارگیری

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زمینه تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری، محیط مورد نیاز برای قرارگیری پرینتر است. به طبع، هرچه ابعاد پرینتر کوچک‌تر باشد، محیط مورد نیاز برای قرار گرفتن آن نیز کاهش می‌يابد. با توجه به ابعاد اکثر پرینترهای جوهرافشان و لیزری موجود در بازار می‌توان گفت که ابعاد پرینترهای جوهرافشان نسبت به پرینترهای لیزری کم‌تر است.

بنابراین، اگر محیطی که قصد دارید پرینتر را در آن‌ قرار دهید، فضای بزرگی ندارد یا در خصوص محل قرارگیری پرینتر با محدودیت خاصی روبه‌رو هستید، بهترین گزینه برای شما پرینتر جوهرافشان است. این مسئله برای محیط‌هایی مانند کافی‌نت‌های کوچک از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه پرینترهای لیزری با ابعاد کوچک‌ نیز به تولید رسیده‌اند و می‌توانید از آن‌ها درون منزل خود نیز استفاده کنید، اما قاعدتاً بهترین گزینه برای فضاهای که به شدت کوچک‌ هستند، پرینترهای موسوم به جوهرافشان محسوب می‌شوند.

پرینترهای جوهری کیفیت پرینتر بهتری دارند
پرینترهای جوهری کیفیت پرینتر بهتری دارند

تفاوت از نظر قیمت در زمان خرید

نمی‌توان در زمینه تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری صحبت کرد، اما حرفی از قیمت نیاورند. قاعدتاً قیمت خرید یک فاکتور بسیار اساسی برای بسیاری از کاربران محسوب می‌شود، خصوصاً در شرایطی که قیمت این محصولات روزبه‌روز در حال افزایش است. در واقع، قیمت نیز می‌تواند موجب تغییر تصمیم افراد در زمینه خرید پرینترهای جوهرافشان یا لیزری شود.

در زمینه قیمت می‌توان گفت که قیمت پرینترهای جوهرافشان یا جوهری نسبت به پرینتر‌های لیزری بسیار کم‌تر است. همین امر موجب می‌شود تا بسیاری از کاربران در همان ابتدا به سراغ پرینترهای جوهرافشان بروند. معمولاً قیمت پایین این پرینترها به ساختار کلی آن‌ها بستگی دارد. همان‌ طور که می‌دانید، در ساختار پرینترهای جوهرافشان از چندین کاتریج رنگی استفاده می‌شود. قیمت خرید کاتریج نیز یک فاکتور جداگانه در این زمینه به شمار می‌آید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 مطالب مرتبط با این موضوع:

تفاوت چاپ افست و دیجیتال 

تفاوت از نظر سرعت پرینت

اگر سرعت چاپ برایتان مهم است، باید در این زمینه نیز به تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری دقت کنید. سرعت پرینت رابطه مستقیمی با مکانیزم کلی آن دارد. در پرینترهای جوهر افشان جوهر باید توسط کاتریج‌های پرینتر روی کاغذ مورد نظر پخش شود. این فرایند نسبت به فرایند پرینت در نمونه‌های لیزری بسیار کندتر صورت می‌گیرد.

برخلاف پرینترهای جوهرافشان، در پرینترهای لیزری از کاتریج‌های مختلف استفاده نمی‌شود. علاوه بر این، برای پرینت کردن تصاویر یا متون روی کاغذ، به جای بخش رنگ، از فرایند القای الکترومغناطیسی استفاده می‌شود. همین دو فرایند که از نظر ساختاری با هم تفاوت بسیار زیادی دارند، موجب تفاوت از نظر سرعت پرینت در پرینترهای لیزری و جوهرافشان می‌شوند.

اگرچه در سال‌های اخیر پرینترهای جوهری با سرعت بالا نیز توسط شرکت‌های معروف تولیدکننده به بازار عرضه شده‌اند، ‌اما همچنان بحث سرعت یکی از مهم‌ترین نکات در شناخت تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری محسوب می‌شود. امروزه در اکثر ادارات به دلیل اهمیت سرعت بالای پرینت تنها از پرینترهای لیزری استفاده می‌شود.

پرینترهای لیزری قیمت بیشتری دارند
پرینترهای لیزری قیمت بیشتری دارند

رطوبت برگه

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به آن در زمینه تفاوت‌های پرینتر‌های جوهرافشان و لیزری اشاره کرد، رطوبت برگه پس از پرینت است. شاید تعجب کنید، اما این امر نیز برای افرادی که قصد دارند تعداد زیادی از برگه را در مدت کوتاهی به پرینت برسانند یا چندین برگه مختلف را تکثیر کنند، یک مورد بسیار مهم به شمار می‌آید.

در پرینترهای جوهرافشان از کاتریج‌های رنگی استفاده می‌شود. مایع موجود در این کاتریج‌ها موجب می‌شود تا برگه خارج شده از پرینتر دارای رطوبت باشد، البته باید به این نکته اشاره کنیم که رطوبت مذکور چندان زیاد نیست و بلافاصله پس از پنج الی ده ثانیه به طور کامل خشک می‌شود.

این در حالی است که ساختار کلی پرینترهای لیزری به هیچ وجه موجب مرطوب شدن برگه نمی‌شود. برگه‌ای که از پرینترهای لیزری خارج می‌شود، کاملاً خشک است و نیازی نیست که برای خشک شدن منتظر بمانید. این یک ویژگی فوق‌العاده برای افرادی محسوب می‌شود که دوست ندارند رطوبت موجود روی یک برگه به سایر برگه‌های خارج شده از پرینتر نیز انتقال یابد.

این تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری شرکت‌های تولیدکننده پرینتر را بر آن داشت تا در سال‌های اخیر محصولات جوهرافشانی را روانه بازار کنند که پیش از خروج برگه رطوبت آن را تا حد زیادی بگیرند. اگرچه این نوع پرینترها نیز یک پیشرفت به شمار می‌آيند، اما همچنان پرینترهای لیزری در این زمینه برتری دارند.

قیمت پرینتر‌های جوهری مناسب‌تر است
قیمت پرینتر‌های جوهری مناسب‌تر است

هزینه مربوط به خریدن کاتریج

همه ما از این موضوع آگاه هستیم که یکی از بخش‌های مهم پرینتر، کاتریج آن است. برای پرینت هر نوع برگه‌ای به کاتریج نیاز دارید. کاتریج‌های موجود در پرینترهای رنگی از چندین رنگ مختلف مانند آبی، قرمز، زرد، مشکی تشکیل شده‌اند. این به آن معنا است که در زمان به اتمام رسیدن کاتریج‌های مذکور باید کل کاتریج‌ها را به صورت همزمان تعویض کرد.

در پرینترهای لیزری تنها از یک کاتریج استفاده می‌شود. این کاتریج فقط می‌تواند به شما در زمینه پرینت سیاه و سفید کمک کند. با توجه به همین تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری می‌توان گفت که خرید پرینترهای لیزری برای افرادی که قصد صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به خریدن کاتریج را دارند، به صرفه‌تر است.

قیمت کلی کاتریج‌های پرینترهای جوهر افشان بیشتر از کاتریج مخصوص پرینترهای لیزری است، به گونه‎ای که برای خرید کاتریج‌های پرینتر جوهر افشان باید چیزی برابر با یک سوم کل قیمت پرینتر را هزینه کنید. به عنوان مثال؛ قیمت کاتریج‌های یک پرینتر جوهرافشان شش میلیون تومانی چیزی در حدود دو میلیون تومان است.

این قضیه وقتی خیلی جدی می‌شود که میزان مصرف شما از این محصولات بالا باشد. به عنوان مثال؛ بعضی از کاربران پرینترهای جوهر افشان مجبور هستند به صورت 2 یا 3 ماهه کل کاتریج‌های خود را تعویض کنند. به طبع، این امر به معنای پرداخت هزینه بسیار زیادی برای خرید کاتریج است. این در حالی است که با خرید پرینتر لیزری نگرانی خاصی در این خصوص نخواهید داشت.

هر یک از این پرینتر‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند
هر یک از این پرینتر‌ها دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند

نکته مهم

حال که به بحث پیرامون کاتریج و تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری در این حوزه پرداختیم، لازم است که به یک نکته اساسی اشاره کنیم. برخی از کاربران به جای آن که کاتریج‌های اصل شرکت تولیدکننده را خریداری کنند، کاتریج‌های اصلی پرینتر جوهرافشان خود را با استفاده از جوهر‌های فله‌ای پر می‌کنند.

شاید این امر در چند مرتبه اول جواب دهد، اما پس از گذشت مدت زمان خاصی، اسفنج موجود قابلیت جذب جوهر را به طور کامل از دست می‌دهد. زمانی که این قابلیت از دست رفت، حتی اگر از جوهر بسیار زیاد هم استفاده کنید، کاتریج مورد نظر دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد و باید یک ست جدید از کاتریج را خریداری کنید.

علاوه بر این، در مدل‌های جدیدتر پرینترهای جوهر افشان، کاتریج‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که پس از اتمام جوهر به هیچ وجه قابل استفاده مجدد نیستند در واقع، روی این محصولات هیچ سوراخی مشاهده نمی‌شود که بتوانید با استفاده از سرنگ یا ابزار دیگری جوهر را به درون کاتریج انتقال دهید.

با توجه به این که کل سود شرکت‌های تولیدکننده پرینترهای جوهر افشان از فروش کاتریج به دست مي‌آید، چنین امری طبیعی به نظر می‌رسد. در هر صورت، باز هم باید گفت که با خرید پرینتر لیزری به طور کامل از چنین دردسرهایی دور خواهید بود.

پرینتر‌های جوهری نیازی به گرم شدن ندارند
پرینتر‌های جوهری نیازی به گرم شدن ندارند

ظرفیت پرینت برگه به ازای کاتریج

ظرفیت پرینت برگه به ازای کاتریج نیز از جمله موارد مهم در بحث شناخت تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری است. قاعدتاً با این موضوع آشنا هستید که هر کاتریج می‌‌تواند تنها تعداد برگه خاصی را پرینت کند. اگرچه ابعاد برگه نیز در این زمینه تأثیرگذار است، اما به طور کلی، برای مصارف معمولی که همه افراد از برگه‌های A4 استفاده می‌کنند، ابعاد برگه چندان اهمیت ندارد.

با توجه به نوع کارکرد و ظرفیت پرینت برگه به ازای کاتریج باید گفت که پرینترهای لیزری در این زمینه نیز برگ برنده را در اختیار دارند. این به آن معنا است که با خرید پرینترهای لیزری می‌توانید به ازای هر کاتریج میزان بیشتری برگه را به پرینت برسانید.

این مزیت فوق‌العاده برای افرادی که به صورت روزانه قصد دارند تعداد برگه بسیار زیادی را پرینت کنند، بسیار مهم است. به عنوان مثال؛ در حالی که برای پرینت هزار برگه به یک ست کاتریج پرینتر جوهرافشان نیاز دارید، همین تعداد چاپ با یک پنجم ظرفیت کاتریج پرینترهای لیزری قابل انجام است.

نکته جالب این است که کاتریج‌های پرینتر‌های لیزری برخلاف پرینترهای جوهرافشان به صورت کاملاً رسمی قابل شارژ مجدد هستند. در واقع، نیاز نیست که پس از اتمام ظرفیت کاتریج نسبت به خرید یک کاتریج جدید اقدام کنید. تنها یک بار شارژ مجدد کافی است تا دوباره بتوانید برگه‌های مورد نظر خود را پرینت کنید.

انتخاب نوع پرینتر به کاربرد شما بستگی دارد
انتخاب نوع پرینتر به کاربرد شما بستگی دارد

انتخاب نوع پرینتر به کاربرد شما بستگی دارد

کیفیت چاپ

مورد دیگری که در زمینه تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری باید به آن اشاره کنیم، کیفیت پرینت است. قاعدتاً همان ‌قدر که سرعت پرینت یا ظرفیت کاتریج برای کاربران اهمیت دارد،‌ کیفیت پرینت نیز مهم است. با توجه به ساختار کلی و روند کاری پرینترهای جوهر افشان و لیزری و مقایسه برگه پرینت شده به جرئت می‌توان گفت که پرینترهای لیزری حتی به گرد پای پرینترهای جوهرافشان نیز نمی‌رسند.

بهره‌گیری از طیف مختلف رنگ‌ها در کاتریج پرینترهای جوهرافشان موجب می‌شود تا برگه خارج شده از پرینتر چه از لحاظ ترکیب رنگی و چه از لحاظ کیفیت پرینت بی‌نظیر باشد. در واقع، همین موضوع موجب شده است تا برای برخی از کاربران به ویژه افرادی که به پرینت عکس مشغول هستند، تنها گزینه مناسب، پرینتر جوهرافشان باشد.

اگرچه شرکت‌های تولیدکننده پرینتر لیزری در سال‌های اخیر نسبت به تولید محصولاتی پیشرفته با قابلیت پرینت باکیفیت بالا دست زده‌اند، اما می‌توان گفت که کیفیت پرینت این نوع پرینترها در هر صورت پایین‌تر از پرینترهای جوهرافشان است.

به این ترتیب، باید گفت برای کاربرانی که به دنبال پرینت تصاویر رنگی با کیفیت بالا هستند، پرینتر جوهر افشان توصیه می‌شود و بهترین گزینه برای افرادی که سرعت را بر کیفیت ترجیح می‌دهند، پرینتر لیزری است. در واقع، نوع اولویت شما در این زمینه اثرگذار است.

وزن پرینترهای جوهرافشان کمتر است
وزن پرینترهای جوهرافشان کمتر است

قابلیت چاپ روی کاغذهای نازک

تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری حتی در زمینه کاغذ مورد استفاده نیز قابل مشاهده است. اگر قصد دارید برای پرینت متون یا تصاویر مورد نظر خود از کاغذ‌های نازک استفاده کنید، گزینه مناسب برای شما پرینتر لیزری است. این پرینترها به دلیل داشتن یک قطعه به نام درام و بهره‌گیری از نیروی الکترومغناطیسی هیچ آسیبی به کاغذ‌های نازک وارد نمی‌کنند.

این در حالی است که پرینترهای جوهرافشان برای پرینت باید مقداری جوهر را به صورت مستقیم روی کاغذ پخش کنند. بسیاری از کاغذهای نازک توانایی مقاومت در برابر وزن بالای جوهر و همچنین رطوبت حاصله را ندارند و در نتیجه، پس از بیرون آمدن از پرینتر با یک تکان بسیار کوچک دچار پارگی می‌شوند. این در حالی است که کاغذهای خارج شده از پرینتر لیزری به هیچ وجه دارای این عیب نیستند و حتی با جابه‌جایی آن‌ها بلافاصله پس از پرینت شدن نیز آسیبی نمی‌بینند. این مورد نیز از مهم‌ترین موارد در زمینه تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری به شمار می‌آید.

 مطالب مرتبط با این موضوع:

انواع کاغذ‌های مورد استفاده در چاپ – 16 کاغذ چاپ 

قابلیت چاپ روی کاغذ گلاسه

اگر به دنبال یک پرینتر برای پرینت روی کاغذ گلاسه هستید، باید پرینترهای جوهرافشان را انتخاب کنید. ضخامت بالا و کیفیت فوق‌العاده کاغذ گلاسه تنها در شرایطی قابل استفاده است که از این نوع پرینترها بهره ببرید. پرینترهای جوهر افشان با قابلیت پرینت روی کاغذ گلاسه می‌توانند به شما برگه‌های خیره‌کننده‌ای را ارائه‌ دهند.

همین کیفیت بالا موجب شده است که در مواردی همچون عکاسی یا پرینت مجلات دارای کاغذ گلاسه، تنها از این نوع پرینتر‌ها استفاده شود. اگرچه بعضی از پرینترهای لیزری رنگی نیز قابلیت پرینت روی این نوع کاغذ ضخیم را دارند، اما ساختار کلی و کارکرد آن‌ها مانع از این می‌شود که برگه نهایی کیفیتی مشابه با پرینترهای جوهرافشان داشته باشد. برای چاپ لیوان از پرینترهای جوهرافشان کمک گرفته می‌شود.

با توجه به موارد گفته شده می‌توان گفت که برای مصارف مربوط به کاغذ نازک، پرینترهای لیزری و برای مصارفی که در آن‌ها از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود، پرینتر جوهرافشان بهترین گزینه به شمار می‌آیند. در مجموعه بای چاپ امکان چاپ آنلاین به وسیله هر یک از این پرینترها فراهم شده است.

نوع پرینتر باید با نیاز شما هم‌خوانی داشته باشد
نوع پرینتر باید با نیاز شما هم‌خوانی داشته باشد

جدول معایب و مزایا

در طول متن به چندین تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری پرداختیم و گفتیم که هریک از این دستگاه‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. شما باید با توجه به همین مزایا و معایب پرینتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

عدم توجه به مزایا و معایب و تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری نتیجه‌ای به جز اتلاف وقت و هزینه شما ندارد. بسیاری از کاربران بلافاصله پس از مشاهده قیمت‌ تنها بر اساس بودجه‌ خود به خرید پرینتر مد نظر اقدام می‌کنند، غافل از این که پس از گذشت مدت زمان خاص، مجبور می‌شوند تا هزینه بیشتری را برای تعویض مواردی همچون کاتریج پرداخت کنند.

اگرچه در متن به صورت موردی به مزایا و معایب و تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری پرداختیم، اما شاید بهتر باشد تا در یک جدول به صورت مختصر معایب و مزایا هر یک از پرینترها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پیش از خرید پرینتر حتماً به این جدول نگاهی بیندازید تا بتوانید محصول مد نظرتان را با دقت بالاتری خریداری کنید.

 

نوع پرینتر معایب مزایا
جوهر افشان هزینه تعویض کاتریج بالا است – برگه دارای رطوبت خواهد بود – سرعت پرینت کم‌تر است – ظرفیت پرینت برگه کم‌تر است قیمت خرید کم‌تر است – امکان پرینت رنگی تصاویر وجود دارد – ابعاد دستگاه کم‌تر است – امکان پرینت روی برگه‌های مختلف وجود دارد
لیزری هزینه در هنگام خرید بالاتر است – ابعاد کاغذ محدودتر است –  امکان پرینت رنگی وجود ندارد امکان شارژ کردن کاتریج وجود دارد – برگه خشک است – سرعت پرینت بالاتر است – ظرفیت پرینت بیشتر است
یک پرینتر مناسب باید عمر مفید بالایی داشته باشد
یک پرینتر مناسب باید عمر مفید بالایی داشته باشد

یک پرینتر مناسب باید عمر مفید بالایی داشته باشد

سخن پایانی

انتخاب یک پرینتر مناسب تأثیر بسیار مهمی بر سرعت و همچنین روند کلی فعالیت مورد نظر شما دارد. باید به سراغ انتخاب پرینتری بروید که با نیازهای کلی شما همخوانی داشته باشد؛ زیرا در غیر این صورت، تنها سرمایه خود را هدر خواهید داد.

شناخت تفاوت چاپگر های جوهر افشان و لیزری به شما کمک می‌کند تا بتوانید از بین این دو محصول بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. بای چاپ به عنوان یکی از معتبرترین وب‌سایت‌های ارائه خدمات پرینت در کشور مفتخر است این خدمات را با قیمتی مناسب و کیفیتی فوق‌العاده در اختیار کلیه هم‌وطنان قرار دهد. برای مشاهده خدمات در این زمینه به روی لینک زیر کلیک کنید.

www.bychap.ir

منابع(References):

منبع مطالب:

ldproducts

hp

tomsguid

apartmenttherapy

cdw

cdwg

stptexas

منبع عکس ها:

unsplash

pexels

pixabay

 مطالب مرتبط با این موضوع:

تفاوت مد رنگی CMYK و RGB در چاپ 

نوشتهٔ پیشین
چاپ افست چیست؟

بیشتر بخوانید :

keyboard_arrow_up